Teoretycznie przebudowa drogi 527 na odcinku Kwietniewo – Rychliki powinna już być ukończona. Jednak bardzo krótki termin i jak to zwykle bywa nieprzewidziane trudności sprawiły że prace, choć na finiszu, to jednak trwają nadal. W dwóch miejscach natrafiono na tzw. „kurzawki”, które zmusiły drogowców do długotrwałej wymiany gruntu. W chwili obecnej wykonawca oczekuje na możliwość ostatecznego przepięcia linii energetycznych w Kwietniewie na nowe słupy, które pojawiły się poza pasem drogi w miejsce starych zlokalizowanych zbyt blisko krawędzi lub też wręcz w nowej jezdni.

Ten dwuznaczny tytuł dokładnie pokazuje postęp prac na przebudowywanej drodze 527. Gołym okiem widać, że z dnia na dzień przybywa odcinków pokrytych warstwą asfaltową, ale jednocześnie mając na uwadze okres jesienny i zbliżającą się zimę, chciałoby się żeby to tempo jeszcze wzrosło, a asfaltu było jeszcze więcej. Krótki termin realizacji zadania wymusza na drogowcach pośpiech, ale niestety w pewnych warunkach prace nie mogą posuwać się takim tempem, jak by się tego życzyło.

W czwartek 15 października 2015 r. odbyła się rada budowy drogi 527, na którą zaproszony został P. Henryk Kiejdo - Wójt Gminy Rychliki. Podczas spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele wykonawcy, zamawiającego oraz inżyniera kontraktu, omówiono postęp dotychczasowych prac oraz plany na najbliższe dni. Nie zabrakło niestety informacji o pojawiających się problemach w trakcie realizacji budowy oraz nieuchronnie zbliżającym się terminie zakończenia prac. Ze względu na dofinansowanie inwestycji z Urzędu Marszałkowskiego inwestycja musi być zakończona i rozliczona do końca br.

Po dłuższej przerwie wracamy do relacjonowania postępów prac na przebudowie drogi 527. Deszcze padające przez ostatnie dni totalnie zmieniły krajobraz przebudowywanej trasy. Zniknął co prawda kurz wdzierający się do domów mieszkańców Dymnika i Kwietniewa, ale dla równowagi pojawiło się błoto - na szczęście tylko na razie w kilku miejscach.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Drogomex w poniedziałek rozpoczął frezowanie nawierzchni asfaltowej drogi 527. Na pierwszy ogień poszedł odcinek od początku przebudowy do końca zabudowań Kwietniewa od strony Dymnika. Dziwne jest natomiast to, że pozostała część zapowiadana do frezowania nie była ruszona w dniu wczorajszym. Tak prawdę mówiąc, na terenie budowy nie było żadnego człowieka ani maszyny. Pracowali jedynie geodeci, którzy już od zeszłego tygodnia wytyczają granice inwestycji. Przy okazji prosimy rolników, którzy mają uprawy zasiane w pasie drogowym, aby uważali podczas żniw na znaki geodezyjne (drewniane tyczki pomalowane na pomarańczowo). Wyjęte na przejazd kombajnu paliki należy wstawić w to samo miejsce.

– Jeżeli samorządy chcą współpracować może to przynieść świetne efekty. Przykładem jest nasze porozumienie – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin w marcu br., gdy Wójt Gminy Rychliki podpisywał umowę na wspólne finansowanie inwestycji. 14 lipca w Kwietniewie samorządowcy symbolicznie wbili pierwsze łopaty.
5 km nowej drogi, wzdłuż całego odcinka ścieżka rowerowa, w Dymniku i Kwietniewie chodniki i zatoki autobusowe – te prace wykonawca musi zakończyć do 30 października 2015 roku. Wartość inwestycji to prawie 12,5 mln zł, z tego 95% jest dofinansowana ze środków unijnych, 1 mln zł to wkład Gminy Rychliki.

URZĄD GMINY W RYCHLIKACH
Rychliki 86
14-411 Rychliki
NIP: 578-00-08-668
Regon: 000540995
tel: 55 248 8155, 55 248 8150
fax: 55 248 8145
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BIP: http://rychliki-ug.bip-wm.pl
www: www.rychliki.pl